Committees

KENDRIYA VIDYALAYA UMROI CANTT. SHILLONG

Revised Allotment of Different Committee to the teachers and staff for the session 2016-17

 

S.No.

Name of Committee

Members

Signature

1.

Admission

  1. Sh. Satya Narain Vats PGT (Phy.) I/C
  2. Sh. Vipin TGT (S.St.)

 

2.

Time Table

Secondary

  1. Sh. Vipin TGT (S.St.) I/C
  2. Sh. Mukesh Kumar Bairwa TGT (Skt.)

Primary

  1. Sh. Manish Mishra PRT I/C
  2. Sh. Vimal Kumar PRT

 

3.

Examination

CBSE

  1. Sh. Anjani Shankar Tiwari TGT (WET) I/C

Secondary

  1. Sh. Mukesh Kumar Bairwa TGT (Skt.) I/C
  2. Sh. Satyajeet Roy
  3. Smt. Hela Das Sub-Staff

Primary

  1. Sh. Manish Mishra PRT I/C
  2. Sh. Vimal Kumar PRT

 

4.

CCA

Secondary

  1. Sh. Vinod Kumar Pathak PGT (Hindi) I/C
  2. Sh. Niranjan Prasad Singh PGT (Geog.)
  3. Sh. Mukesh Kumar Bairwa TGT (Skt.)

Primary

  1. Sh. Sandeep Kumar PRT I/C

 

5.

Morning Assembly

  1. Sh. Vinod Kumar Pathak PGT (Hindi) I/C
  2. Sh. Niranjan Prasad Singh PGT (Geog.)
  3. Smt. Pragati Prerna PRT (Music)

 

6.

Furniture

  1. Sh. Vipin TGT (S.St.) I/C
  2. Sh. Sandeep Kumar PRT

 

7.

Library

  1. Sh. Vimal Kumar PRT I/C
  2. Sh. Manish Mishra PRT I/C Primary

 

8.

Discipline

  1. Sh. Satya Narain Vats PGT (Phy.) I/C
  2. Sh. Vipin TGT (S.St.)
  3. Smt. Puneet Bains PGT (Eng.)
  4. Sh. Sandeep Kumar PRT
  5. Sh. Manish Mishra PRT

 

9.

Games & Sports

  1. Sh. Satyajeet Roy TGT (P&HE) I/C
  2. Sh. Sandeep Kumar PRT

 

10.

Cleanliness & Beautification

  1. Sh. Sandeep Kumar PRT I/C
  2. Sh. Balbir Singh PRT
  3. Smt. Pragati Prerna PRT (Music)
  4. Smt. R.K. Joshi Sub-Staff
  5. Smt. Hela Das Sub-Staff

 

11.

Computer & Vidyalaya Website

  1. Sh. Vimal Kumar PRT I/C

 

12.

Scouts & Guides + Cubs & Bulbul

  1. Sh. Parveen Kumar PRT I/C
  2. Sh. Mukesh Kumar Singh TGT (AE)
  3. Sh. Anjani Shankar Tiwari TGT (WET)
  4. Sh. Vimal Kumar PRT
  5. Sh. Mohar Pal Saini PRT
  6. Smt. Pragati Prerna PRT (Music)

 

13.

Teaching Aids + PA System

  1. Sh. Anjani Shankar Tiwari TGT (WET) I/C
  2. Sh. Manish Mishra PRT

 

14.

Maintenance & Development

  1. Sh. Anjani Shankar Tiwari TGT (WET) I/C
  2. Sh. Manish Mishra PRT

 

15.

Electricity & Water-Supply

  1. Smt. R.K. Joshi Sub-Staff
  2. Smt. Hela Das Sub-Staff

 

S.No.

Name of Committee

Members

Signature

16.

Official Language

  1. Sh. Vinod Kumar Pathak PGT (Hindi) I/C
  2. Sh. Mukesh Kumar Bairwa TGT (Skt.)
  3. Sh. Sandeep Kumar PRT

 

17.

Magazine

  1. Sh. Niranjan Prasad Singh PGT (Geog.) I/C
  2. Sh. Vinod Kumar Pathak PGT (Hindi) I/C
  3. Smt. Puneet Bains PGT (Eng.)
  4. Sh. Mukesh Kumar Bairwa TGT (Skt.)

 

18.

Purchase Committee

  1. Sh. Niranjan Prasad Singh PGT (Geog.) I/C
  2. Sh. Satya Narain Vats PGT (Phy.)
  3. Sh. Anjani Shankar Tiwari TGT (WET)
  4. Sh. Manish Mishra PRT

 

19.

Quarter Allotment

  1. Sh. Niranjan Prasad Singh PGT (Geog.) I/C
  2. Sh. Vimal Kumar PRT

 

20.

Subject Committee

  1. Humanities- Sh. Niranjan Prasad Singh PGT (Geog.)
  2. Science-Sh. Satya Narain Vats PGT (Phy.)
  3. Maths- Sh. Pabitra Das PGT (Maths)
  4. Hindi-Mr. Vinod Kumar Pathak PGT (Hindi)
  5. English-Smt. Puneet Bains PGT (English)
  6. Computer-Sh. Kesab Nath PGT (Comp. Sci.)

 

21.

Career Council + Guidance +AEP

 

22.

First Aid

  1. Sh. Sandeep Kumar PRT I/C
  2. Smt. Pragati Prerna PRT (Music)

 

23.

Department In charges

  1. Physics-Sh. Satya Narain Vats PGT (Phy.)
  2. Chemistry-Sh. Balbir Singh PRT
  3. Biology-Sh. Manish Mishra PRT
  4. Maths-Sh. Pabitra Das TGT (Maths)
  5. Computer-Sh. Vimal Kumar PRT
  6. Library-Sh. Ravi Sharma Librarian
  7. Games & Sports-Sh. Anjani Shankar Tiwari TGT (WET)
  8. Music-Smt. Pragati Prerna PRT (Music)
  9. Activity Room-Sh. Manish Mishra PRT
  10. SUPW-Sh. Anjani Shankar Tiwari TGT (WET)

 

24.

Disaster Management

  1. Sh. Niranjan Prasad Singh PGT (Geog.) I/C
  2. Sh. Manish Mishra PRT

 

25.

Security Committee

  1. Sh. Niranjan Prasad Singh PGT (Geog.) I/C
  2. Sh. NiranjanSahoo PGT (Eco.)